בשנים האחרונות עם התפתחות ענף הריצוף והאריחים ועם התפתחות טכנולוגיות הייצור אנו שומעים לא מעט מושגים כמו קרמיקה, גרניט, וגרניט – פורצלן, יש לציין שאצל רבים המושגים הללו לא תמיד ברורים, ולא תמיד מובן להם מהו ההבדל והשוני בניהם.
חשוב להבהיר שההתפתחות של האריחים בעלי השמות השונים נובעת בעיקר עקב הביקוש הרב של הצרכנים, והתחרות הכלכלית הגבוהה בין היצרנים שכל אחד מהם מנסה להיות ייחודי יותר ומקורי יותר, אז למי מכם שעמוד לשפץ את הבית, ומעוניין להכיר טוב יותר את המושגים השונים בעולם הריצוף, הנה מאמר על ההבדלים קרמיקה ופורצלן.
חומר גלם הראשוני
שממנו מייצרים אריחי קרמיקה ואריחי פורצלן הוא קרמיקה, ואפשר לומר שאריח פורצלן הוא בעצם סוג של אריח קרמיקה, שרמת הספידה שלו נמוכה מ-0.5%.
כאשר אנו מדברים על רמת ספיגה של אריחים יש לזכור שיכולת הספיגה של האריח נמצאת תמיד בגב האריח, בחלק המודבק לרצפה, ולכן חשוב לשים לב לחומרי ההדבקה שאיתם את האריח, במקרה שלא תהיה התאמה בין חומרי ההדבקה לבין סוג האריח עלול להווצר מצב של התנתקות האריח מהרצפה.
אז מהם בעצם ההבדלים בין קרמיקה לפורצלן:
• גם אריחי פורצלן וגם אריחי קרמיקה עוברים תהליך של דחיסת חול, ציפוי החול בחומרי זיגוג, ושרפה בתנור בחום גבוה.
• ההבדל המהותי בין אריחי קרמיקה לבין אריחי פורצלן הוא סוג החול שבו משתמשים,
באריחי קרמיקה משתמשים אדום או לבן, ואריחי פורצלן מכניסים לתערובת גם חרסית – חומר המאפשר להכנס את האריח לתנור לחם יותר גבוה לשמך זמן רב, וכך נוצר אריח עמיד יותר וחזק יותר.
• המושג גרניט פורצלן הוא מושג שיווקי שנועד להעניק להעניק לאריח הפורצלן דימוי של אריח חזק כמו חומר הגרניט
• ישנם סוגים שונים של קרמיקות וגרניט פורצלן הנבדלים זה מזה במבנה החומר הנה סקירה קצרה של אריחים שניתן למצוא בשוק הריצוף:
 אריחים מזוגגים – אלו אריחים שמורכבים משכבת הגוף ועליהן שיכבה של ציפוי שיכול להיות מט או מבריק.
אריחי גרניט פורצלן – הנקראים אריחי "גוף מלא" בשל היותם מורכבים מיחידה אחת בלבד,
לאריחים כאלו יש כמה יתרונות שהם: אריחים חזקים יותר, ללא שכבות ציפוי שעלולה להתקלף, ועם שכבת צבע אחת שצובעת את כל האריח. ברוב המקרים כאלו יהיו יקרים יותר מאריחי קרמיקה או מאריחי גרניט פורצלן מזוגגים.

 

כלי נגישות